Zapotrzebowanie na metale stale rośnie podczas gdy zasoby surowców w złożach z roku na rok się kurczą. Wobec czego recykling metali niesie ze sobą liczne korzyści zarówno ekonomiczne, gospodarcze, jak i ekologiczne.
Tradycyjny sposób pozyskiwania metali szlachetnych wiąże się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska oraz zużyciem energii. Do atmosfery uwalniane są niebezpieczne związki chemiczne takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, amoniak czy różnego typu pyły.
Recykling metali szlachetnych to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, które ogranicza emisję tych niebezpiecznych substancji, zmniejsza zużycie energii i pozwala na wielokrotne wykorzystanie cennych surowców. Srebro, złoto, pallad czy platyna to metale szlachetne, które najczęściej poddawane są recyklingowi.
Jeżeli posiadamy złom, można go z powodzeniem poddać recyklingowi, oddając go na odpowiedni skup np. na skup srebra, skup platyny lub skup palladu.
Proces recyklingu metali szlachetnych w dużej mierze jest uzależniony od typu metalu. Srebro można pozyskać ze szlamów, popiołów, złomu jubilerskiego i innych odpadów. W zależności od postaci srebra dobiera się odpowiednią metodę odzysku. Najczęściej srebro się przetapia. Złoto można uzyskać, stosując proces Millera (topienie materiałów wsadowych przy jednoczesnym wdmuchiwaniu gazowego chloru) lub poprzez rozpuszczanie materiału wsadowego w wodzie królewskiej lub w kwasie solnym. Platynowce pozyskuje się na drodze redukcji, ekstrakcji lub procesów elektrolitycznych.
Metale nieżelazne inaczej metale kolorowe, to surowce inne niż żelazo i stopy metali, które go nie zawierają. Do metali nieżelaznych zalicza się m.in.: miedź, aluminium, ołów, cynę, cynk, a także mosiądz czy brąz. Metale kolorowe, tak samo jak metale szlachetne z powodzeniem można poddać niemal bezstratnemu recyklingowi. Wystarczy metalowe produkty i elementy oddać na skup np. skup cyny.
Technologia recyklingu metali nieżelaznych także uzależniona jest od rodzaju metalu. W przypadku aluminium po wstępnej obróbce, rozdrobnieniu i oczyszczeniu dokonuje się wypalania w specjalnych piecach i topnienia w indukcyjnym piecu tyglowym lub wannowym, a następnie filtracji i odlewania. Zwykłą miedź przetapia się (najczęściej w sztabki), a miedź, która była elementem produktów motoryzacyjnych, poddaje się rafinacji elektrolitycznej.
Recykling metali kolorowych, szlachetnych jest ważny nie tylko z uwagi na wspomniane wyczerpywanie się naturalnych nieodnawialnych złóż metali, ale także ze względu na obecny stan środowiska.
Składowiska śmieci są przepełnione, ponadto wiele osób posiada w swoim domu lub w firmie zalegający złom, który może zawierać elementy trujące i niebezpieczne. Recykling metali pozwala więc zredukować ilość złomu i śmieci.
Ponowne wykorzystanie metali przyczynia się do zmniejszenia eksploatacji naturalnych zasobów, ogranicza emisję szkodliwych substancji oraz redukuje ilość odpadów trafiających na składowiska.
Proces recyklingu metali można wielokrotnie wykonywać bez strat jakości surowców. Co więcej, recykling to także dodatkowa korzyść materialna. Złom metalu na który jest popyt, można sprzedać za stosunkowo wysoką kwotę.
Masz zalegające odpady w firmie? Wypełnij formularz kontaktowy bądź zadzwoń.
Formularz
W obecnych czasach ogromną rolę odgrywa recykling metali, dlatego pomożemy Tobie i Twojej firmie w zagospodarowaniu odpadów powstałych przy produkcji, oferujemy pełne doradztwo oraz wsparcie w tym zakresie, dzielimy się swoim know-how.
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:00-16:00
Telefon kontaktowy do osób decyzyjnych:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548
Copyright © Stellmet 2024