Jeśli masz w swojej warsztatowej kolekcji zużyte narzędzia skrawające, które straciły swoją funkcjonalność i efektywność zamiast je wyrzucać warto rozważyć ich sprzedaż na skupie.
Dowiedz się jak w prosty sposób możesz pozbyć się zużytych narzędzi i pomóc w ochronie naszej planety!
Z czego składa się narzędzie skrawające? Część chwytowa odpowiada za ustalenie położenia i mocowanie narzędzia. Do jej wytworzenia najczęściej stosuje się ulepszone stale węglowe lub stale stopowe. Część robocza odpowiada bezpośrednio za proces skrawania. Do jej produkcji stosuje się materiały ze wzmocnioną powłoką wykonaną najczęściej z węglika spiekanego lub stali szybkotnącej.
Dlaczego obie części budowane są z różnych materiałów? Przyczyna jest prosta – chodzi o koszty wytwarzania. Część robocza choć droższa w produkcji musi być wyjątkowo wytrzymała, ponieważ to ona jest wystawiona na największe obciążenia.
Części robocze montuje się przeważnie do już umocowanej w urządzeniu części chwytowej. W jaki sposób? Na przykład za pomocą mocowania mechanicznego – właśnie tak montuje się płytki z węglików spiekanych. Inne metody to zgrzewanie elektryczne oraz lutowanie i klejenie.
Jakie standardy muszą spełniać narzędzia? Największym wyzwaniem technologicznym jest połączenie wysokiej wydajności z dużą dokładnością obróbki nawet najbardziej wymagających materiałów, takich jak stale żaroodporne.
Aby skutecznie dobrać odpowiednie narzędzia do konkretnych zastosowań istotne jest zrozumienie podstawowego podziału narzędzi skrawających. Oto najbardziej powszechne narzędzia do obróbki skrawaniem:
Dzielą się głównie na zdzieraki i wykańczaki. Zdzieraki służą do obróbki zgrubnej nadającej pożądany kształt i rozmiar fabrykatu. Wykańczaki odpowiadają za końcową, dokładną obróbkę, dzięki której fabrykatowi nadaje się chropowatość zgodną z określoną normą. Obecnie zużyte części robocze można sprzedać na skup narzędzi tokarskich.
Dzielą się na narzędzia ogólnego przeznaczenia (otwory o średnicy do około 5 mm) oraz specjalnego przeznaczenia (wiertła płaskie, do otworów głębokich i kształtowych). W zależności od budowy dzielimy je na jednolite, zgrzewane, z płytkami z węglików spiekanych i składane. Najczęściej wykorzystywane materiały na wiertła to stal szybkotnąca oraz narzędziowa.
Podobnie jak w nożach tokarskich, rozwiertaki dzielą się na zdzieraki do podstawowej obróbki oraz wykańczaki do dokładnego opracowania powierzchni materiału.
Dzieli się je głównie ze względu na zastosowanie. Mamy więc frezy punktowe, obwiedniowe i kształtowe. Wykonane są przeważnie ze stali HSS lub też płytek widiowych, które po zużyciu są chętnie nabywane przez skup węglika spiekanego.
Fabryki zużywają ogromne ilości narzędzi skrawających. Tylko jeden operator maszyny wymienia ostrze nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem było stworzenie produktów dwuczęściowych. Na początku procesu mocuje się część chwytową w obrabiarce w raz ustalonej pozycji, a w międzyczasie wymienia zużyte ostrza na nowe.
Główną zaletą takiego systemu jest zapewnienie powtarzalności podczas masowej produkcji. Ta zaś, zdaniem technologów, stanowi jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez przedstawicieli przedsiębiorstw. Gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim materiału.
Narzędzia do obróbki skrawaniem cechują się stosunkowo krótką żywotnością, zwłaszcza te, których ostrza są najbardziej eksploatowane. Każdego dnia producenci zastanawiają się w jaki sposób najkorzystniej zutylizować stale powiększającą się ilość odpadów. Odpowiedź jest prosta -zużyte narzędzia skrawające najlepiej sprzedać do skupu złomu.
Decyzja o oddaniu zużytych narzędzi skrawających na skup jest opłacalna dla Klienta, skupu, a także środowiska. W jaki sposób każda ze stron korzysta na takiej transakcji? Podstawowym aspektem jest oczywiście zysk ze sprzedaży.
Wartość skupowanych materiałów opiera się na ich zawartości. W skupach ocenę składu oddawanego surowca można przeprowadzić za pomocą specjalistycznych urządzeń analitycznych. Tutaj nieoceniony okazuję się spektrometr narzędzie, które dokładnie mierzy skład chemiczny i wartość oddawanego surowca.
Nieocenioną zaletą przekazania starych narzędzi na skup jest troska o środowisko i przyszłość branży przemysłowej. Dzięki recyklingowi jesteśmy w stanie odzyskać z opadów dużą część pierwiastków szlachetnych, których złoża nieustannie się wyczerpują. Jeśli skończą się naturalne źródła cennych surowców, produkcja narzędzi będzie droższa, a być może nawet niemożliwa.
W procesie produkcji narzędzi skrawających z upływem czasu mogą one ulegać zużyciu i tracić swoje pierwotne właściwości. Zamiast odkładać zużyte narzędzia na półkę lub wyrzucać, warto rozważyć ich oddanie do skupu złomu.
Masz zalegające odpady w firmie? Wypełnij formularz kontaktowy bądź zadzwoń.
Formularz
W obecnych czasach ogromną rolę odgrywa recykling metali, dlatego pomożemy Tobie i Twojej firmie w zagospodarowaniu odpadów powstałych przy produkcji, oferujemy pełne doradztwo oraz wsparcie w tym zakresie, dzielimy się swoim know-how.
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:00-16:00
Telefon kontaktowy do osób decyzyjnych:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548
Copyright © Stellmet 2024