Co zrobić ze zużytymi narzędziami skrawającymi? Sprzedaj je na skup!

Idealny materiał narzędziowy? Niezwykle twardy i wytrzymały jednocześnie. Specjaliści nieustannie pracują nad opracowaniem formuły doskonałej. Rynek technologiczny oferuje nam szereg rozwiązań, które skutecznie radzą sobie z wymagającym procesem obróbki skrawaniem. Masz zużyte narzędzia skrawające, które nie nadają się już do pracy i nie wiesz, co z nimi zrobić? Sprzedaj je na skup. Sprawdź, jakie korzyści osiągniesz.

Narzędzia do obróbki skrawaniem - z czego są zbudowane?

Skrawanie to stopniowe zdejmowanie wierzchniej warstwy materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu, rozmiaru i chropowatości. Aby proces technologiczny przebiegał prawidłowo, należy stosować profesjonalny sprzęt - wytrzymały i niezwykle twardy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia budowa narzędzi oraz wykorzystanie najlepszych materiałów, które poradzą sobie w tych wymagających warunkach. 

Z czego składa się narzędzie skrawające? Część chwytowa odpowiada za ustalenie położenia i mocowanie narzędzia. Do jej wytworzenia najczęściej stosuje się ulepszone stale węglowe lub stale stopowe. Część robocza odpowiada bezpośrednio za proces skrawania. Do jej produkcji stosuje się materiały ze wzmocnioną powłoką, wykonaną najczęściej z węglika spiekanego lub stali szybkotnącej.

Dlaczego obie części budowane są z różnych materiałów? Przyczyna jest prosta - chodzi o koszty wytwarzania. Droższa w produkcji, a jednocześnie najbardziej wytrzymała musi być część robocza, ponieważ to ona jest narażona na ogromne obciążenia. 

Części robocze montuje się przeważnie do już umocowanej w urządzeniu części chwytowej. W jaki sposób? Na przykład za pomocą mocowania mechanicznego - właśnie tak montuje się płytki z węglików spiekanych. Inne metody to zgrzewanie elektryczne oraz lutowanie i klejenie.

Jakie standardy muszą spełniać narzędzia? Największym wyzwaniem technologicznym jest połączenie wysokiej wydajności z dużą dokładnością obróbki nawet najbardziej wymagających materiałów, takich jak stale żaroodporne. Coraz większą wagę przykłada się również do spełniania kryteriów ekologicznych, dlatego podczas produkcji należy ograniczyć emisję zanieczyszczeń.

Skup narzędzi skrawających - podstawowy podział narzędzi

Akcesoria technologiczne dzielimy w zależności od ich zastosowania. Oto najbardziej powszechne narzędzia do obróbki skrawaniem:

Noże tokarskie stosowane w procesie toczenia 

Dzielą się głównie na zdzieraki i wykańczaki. Zdzieraki służą do obróbki zgrubnej, nadającej pożądany kształt i rozmiar fabrykatu. Wykańczaki odpowiadają za końcową, dokładną obróbkę, dzięki której fabrykatowi nadaje się chropowatość zgodną z określoną normą. Obecnie zużyte części robocze można ze sporym zyskiem sprzedać na skup narzędzi tokarskich.

Wiertła stosowane do tworzenia otworu w materiale

Dzielą się na narzędzia ogólnego przeznaczenia (otwory o średnicy do około 5 mm) oraz specjalnego przeznaczenia (wiertła płaskie, do otworów głębokich i kształtowych). W zależności od budowy dzielimy je na jednolite, zgrzewane, z płytkami z węglików spiekanych i składane. Najczęściej wykorzystywane materiały na wiertła to stal szybkotnąca oraz narzędziowa. 

Rozwiertaki do końcowej obróbki otworu walcowego

Podobnie jak w nożach tokarskich, rozwiertaki dzielą się na zdzieraki do podstawowej obróbki oraz wykańczaki do dokładnego opracowania powierzchni materiału.

Frezy do kształtowej obróbki skrawaniem

Dzieli się je głównie ze względu na zastosowanie. Mamy więc frezy punktowe, obwiedniowe i kształtowe. Wykonane są przeważnie ze stali HSS lub też płytek widiowych, które po zużyciu są chętnie nabywane przez skup węglika spiekanego.

Fabryki zużywają ogromne ilości narzędzi skrawających. Tylko jeden operator maszyny wymienia ostrze nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem było stworzenie produktów dwuczęściowych. Na początku procesu mocuje się część chwytową w obrabiarce w raz ustalonej pozycji, a w międzyczasie wymienia zużyte ostrza na nowe. Tym samym niweluje się błędy związane z przesunięciami. Główną zaletą takiego systemu jest zapewnienie powtarzalności podczas masowej produkcji. Ta zaś, zdaniem technologów, stanowi jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez przedstawicieli przedsiębiorstw. Gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim materiału.

Skup narzędzi skrawających, czyli co zrobić ze zużytymi narzędziami

Narzędzia do obróbki skrawaniem cechują się stosunkowo krótką żywotnością, zwłaszcza te, których ostrza są najbardziej eksploatowane. Każdego dnia producenci zastanawiają się, w jaki sposób najkorzystniej zutylizować stale powiększającą się ilość odpadów. Odpowiedź jest prosta: zużyte narzędzia skrawające należy sprzedać na skup starych narzędzi.

W tym celu warto wybrać specjalistyczną usługę. Nasz profesjonalny skup złomu, w tym narzędzi do obróbki skrawaniem, przyjmuje tego typu produkty zarówno od przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. Nie zajmujemy się jednak jedynie utylizacją odpadów. Działalność naszej firmy skupia się również na recyklingu. Odzyskujemy drogocenne materiały ze złomu i pozwalamy im zyskać nowe życie.

Skup narzędzi skrawających – dlaczego to się opłaca?

Decyzja o oddaniu zużytych narzędzi skrawających na skup jest opłacalna dla Klienta, skupu, a także środowiska. W jaki sposób każda ze stron korzysta na takiej transakcji? Podstawowym aspektem jest oczywiście zysk ze sprzedaży. Oferujemy atrakcyjne ceny oraz przejrzyste warunki współpracy. Prowadzimy m.in. skup stali szybkotnącej, węglika spiekanego i rzadkich metali.

Wartość skupowanych materiałów opiera się na ich zawartości. Możemy wykonać analizę składu we wskazanym miejscu odbioru. Daje to pewność, że otrzymujesz zapłatę adekwatną do jakości oddawanych produktów. Odbiór zużytych frezów czy płytek skrawających może odbyć się w dowolnym miejscu i czasie, ograniczając tym samym czas całej transakcji do minimum. Obie strony mogą więc skupić się na tym, w czym się specjalizują. Nasi specjaliści przyjeżdżają, wykonują analizę i zabierają zużyte produkty, a nasi Klienci inkasują zysk ze sprzedaży i wracają do własnych zadań.

Ostatnią zaletą przekazania starych narzędzi na skup jest troska o środowisko i przyszłość branży przemysłowej. Dzięki recyklingowi jesteśmy w stanie odzyskać z opadów dużą część pierwiastków szlachetnych, których złoża nieustannie się wyczerpują. Jeśli skończą się naturalne źródła cennych surowców, produkcja narzędzi będzie droższa, a być może nawet niemożliwa. Połącz więc przyjemne z pożytecznym i zleć nam odbiór zużytych narzędzi skrawających. Już teraz zapoznaj się ze szczegółową ofertą dostępną na naszej stronie lub skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby uzyskać więcej informacji.

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic: 533 148 032
Administracja:
Aleksandra Szczepańska: 533140304

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem