Co zrobić ze zużytymi narzędziami skrawającymi? Sprzedaj je na skup!

Idealny materiał narzędziowy? Niezwykle twardy i wytrzymały jednocześnie. Specjaliści nieustannie pracują nad opracowaniem formuły doskonałej. Rynek technologiczny oferuje nam szereg rozwiązań, które skutecznie radzą sobie z wymagającym procesem obróbki skrawaniem. Masz zużyte narzędzia skrawające, które nie nadają się już do pracy i nie wiesz, co z nimi zrobić? Sprzedaj je na skup. Sprawdź, jakie korzyści osiągniesz.

Jak są zbudowane narzędzia skrawające?

Skrawanie to stopniowe zdejmowanie wierzchniej warstwy materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu, rozmiaru i chropowatości. Aby proces technologiczny przebiegał prawidłowo, należy stosować profesjonalny sprzęt - wytrzymały i niezwykle twardy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia budowa narzędzi oraz wykorzystanie najlepszych materiałów, które poradzą sobie w tych wymagających warunkach. 

Z czego składa się narzędzie skrawające? Część chwytowa odpowiada za ustalenie położenia i mocowanie narzędzia. Do jej wytworzenia najczęściej stosuje się ulepszone stale węglowe lub stale stopowe. Część robocza odpowiada bezpośrednio za proces skrawania. Do jej produkcji stosuje się materiały ze wzmocnioną powłoką, wykonaną najczęściej z węglika spiekanego lub stali szybkotnącej.

Dlaczego obie części budowane są z różnych materiałów? Przyczyna jest prosta - chodzi o koszty wytwarzania. Droższa w produkcji, a jednocześnie najbardziej wytrzymała musi być część robocza, ponieważ to ona jest narażona na ogromne obciążenia. 

Części robocze montuje się przeważnie do już umocowanej w urządzeniu części chwytowej. W jaki sposób? Na przykład za pomocą mocowania mechanicznego - właśnie tak montuje się płytki z węglików spiekanych. Inne metody to zgrzewanie elektryczne oraz lutowanie i klejenie.

Jakie standardy muszą spełniać narzędzia? Największym wyzwaniem technologicznym jest połączenie wysokiej wydajności z dużą dokładnością obróbki nawet najbardziej wymagających materiałów, takich jak stale żaroodporne. Coraz większą wagę przykłada się również do spełniania kryteriów ekologicznych, dlatego podczas produkcji należy ograniczyć emisję zanieczyszczeń.

Narzędzia skrawające - podstawowy podział

Akcesoria technologiczne dzielimy w zależności od ich zastosowania. Oto najbardziej powszechne narzędzia do obróbki skrawaniem:

Noże tokarskie stosowane w procesie toczenia 

Dzielą się głównie na zdzieraki i wykańczaki. Zdzieraki służą do obróbki zgrubnej, nadającej pożądany kształt i rozmiar fabrykatu. Wykańczaki odpowiadają za końcową, dokładną obróbkę, dzięki której fabrykatowi nadaje się chropowatość zgodną z określoną normą. Obecnie zużyte części robocze można ze sporym zyskiem sprzedać na skup narzędzi tokarskich.

Wiertła stosowane do tworzenia otworu w materiale

Dzielą się na narzędzia ogólnego przeznaczenia (otwory o średnicy do około 5 mm) oraz specjalnego przeznaczenia (wiertła płaskie, do otworów głębokich i kształtowych). W zależności od budowy dzielimy je na jednolite, zgrzewane, z płytkami z węglików spiekanych i składane. Najczęściej wykorzystywane materiały na wiertła to stal szybkotnąca oraz narzędziowa. 

Rozwiertaki do końcowej obróbki otworu walcowego

Podobnie jak w nożach tokarskich, rozwiertaki dzielą się na zdzieraki do podstawowej obróbki oraz wykańczaki do dokładnego opracowania powierzchni materiału.

Frezy do kształtowej obróbki skrawaniem

Dzieli się je głównie ze względu na zastosowanie. Mamy więc frezy punktowe, obwiedniowe i kształtowe. Wykonane są przeważnie ze stali HSS lub też płytek widiowych, które po zużyciu są chętnie nabywane przez skup węglika spiekanego.

Fabryki zużywają ogromne ilości narzędzi skrawających. Tylko jeden operator maszyny wymienia ostrze nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem było stworzenie produktów dwuczęściowych. Na początku procesu mocuje się część chwytową w obrabiarce w raz ustalonej pozycji, a w międzyczasie wymienia zużyte ostrza na nowe. Tym samym niweluje się błędy związane z przesunięciami. Główną zaletą takiego systemu jest zapewnienie powtarzalności podczas masowej produkcji. Ta zaś, zdaniem technologów, stanowi jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez przedstawicieli przedsiębiorstw. Gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim materiału.

Skup narzędzi skrawających

Żywotność najbardziej eksploatowanych ostrzy jest krótka. Każdego dnia producenci zastanawiają się, w jaki sposób najkorzystniej zutylizować powiększającą się ilość odpadów. Odpowiedź jest prosta: należy je sprzedać. Prowadzimy m.in. skup stali szybkotnącej. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i przejrzyste warunki współpracy. 

Pozbycie się starych narzędzi i oddanie ich do recyklingu to rozwiązanie, które zadowala obie strony. Skup przetwarza stary sprzęt na surowce i przekazuje nowym nabywcom do dalszej produkcji, natomiast kupujący zarabia w momencie transakcji, jednocześnie zaczynając oszczędzać na przyszłość. W jaki sposób? Kiedy skończą się naturalne źródła pierwiastków, produkcja narzędzi będzie droższa lub też niemożliwa. Co będzie, jeśli nie znajdziemy materiału, który dorówna wytrzymałością dzisiejszym surowcom? A jeśli wynajdziemy, ale będzie on znacznie droższy? Trzeba więc wspólnymi siłami zrobić wszystko, co możliwe, aby móc korzystać z niedrogich narzędzi przez następne lata.

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem