Jak wygląda odzysk srebra?

Srebro jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali szlachetnych na świecie i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Co ważne, srebro może być także poddane recyklingowi. To sprawia, że obecnie atrakcyjny jest skup srebra i złota, sprzedać można m.in., posrebrzane sztućce, narzędzia oraz różnego rodzaju odpady zawierające srebro.

Odzysk srebra jak wygląda ten proces?

Przetwarzanie srebra może przebiegać na wiele sposobów, zależnych od rodzaju przedmiotów, które mają zostać poddane recyklingowi. Na przykład w przypadku materiałów fotograficznych stosowany proces zaczyna się od spalania. Przeprowadza się go w przeznaczonych do tego piecach obrotowych. Uzyskany w ten sposób popiół zawiera bardzo duże ilości srebra i to właśnie on wykorzystywany jest we właściwym procesie odzyskiwania srebra. Innym, popularną praktyką jest ługowanie, czyli metoda elektrolityczna. Z otrzymanego w tym procesie roztworu wytrącane są następnie siarczki lub chlorki srebra. Jeśli więc masz w swoim posiadaniu wykorzystane już filmy fotograficzne lub papier fotograficzny, których nie możesz ponownie użyć, warto oddać je do skupu srebra. Tam, mimo braku wartości użytkowej, zostaną one chętnie zakupione, a następnie przetopione.

Co warto wiedzieć o przetapianiu srebra?

Odzysk srebra ze skupionych materiałów polega na przetapianiu ich w specjalnie dostosowanych piecach, które są zasilane na wiele różnych sposobów energią elektryczną, koksem, gazem czy olejem opałowym, które występują w jednym z czterech typów: elektrycznym, płomiennym, szybowym lub osadzonym w konwertorach.

Zakłady, które zawodowo przetapiają metale lub odpowiednio wyposażone skupy srebra wykorzystują także miedź lub ołów jako kolektor srebra. By pozbyć się zanieczyszczeń niemetalicznych, dodaje się do mieszanki również specjalne topniki. Ich zadaniem jest wiązanie zanieczyszczeń w trudnotopliwe tlenki i inne związki,które pływają po powierzchni, przez co można je w łatwy sposób oddzielić od stopu.

Przetwarzanie odpadów

Większość metali szlachetnych, w tym srebro, ulegają - tak jak wspomnieliśmy - skolektorowaniu w topniejącym ołowiu lub miedzi. Uzyskane stopy miedzi i ołowiu są następnie poddawane procesowi utleniania w piecach kupelacyjnych, które wykorzystują właściwości chemiczne metali szlachetnych nieulegających utlenieniu. W wyniku tego procesu powstaje także zgranulowany żużel, który może być użyty na różne sposoby w wielu gałęziach przemysłu.

Należy pamiętać, że próby wykonywania wszystkich tych czynności w warunkach domowych mogą być bardzo niebezpieczne. Zarówno dla osób, które podejmują takie działania, jak i dla ich otoczenia oraz środowiska. To sprawia, że dużo lepszym rozwiązaniem staje się sprzedawanie niepotrzebnych już przedmiotów, które zawierają metale szlachetne, do wyspecjalizowanego skupu, gdzie te zostaną poddane recyklingowi.

Rubiks cube Wiki jest najpopularniejsza strona poswiecona programom puzzle i poradnikom online. Odwiedz ruwix.com, aby dowiedziec sie wiecej o szescianu.

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

tel: 534 719 655

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem