Klasyfikacja złomu. Jak są rodzaje złomu?

Rynek surowców wtórnych ma istotne znaczenie dla środowiska oraz branży przemysłowej. Odpady postprodukcyjne oddawane na skup mogą zostać ponownie wykorzystane. Zanim jednak tak się stanie, muszą przejść przez proces recyklingu, różniący się w zależności od klasy metalu. Jakie rodzaje złomu wyróżniamy i do czego może nam się przydać ta wiedza?

Czym jest złom?


Złomem określa się wszelkie metalowe odpady, które mogą zostać poddane recyklingowi. Proces ten odbywa się poprzez ich przetopienie. Choć najczęściej kojarzy się z elementami o dużych gabarytach, takimi jak wyeksploatowane metalowe konstrukcje budowlane, maszyny, urządzenia czy pojazdy, złom w różnej postaci jest obecny dookoła każdego z nas. Przykładami mogą być metalowe puszki, narzędzia, części montażowe oraz fragmenty instalacji elektrycznych czy grzewczych.

Złom obejmuje elementy, które nie nadają się do użytku ze względu na zły stan techniczny, który uniemożliwia ich prawidłowe wykorzystanie. Przetrzymywanie odpadów ma negatywny wpływ na środowisko, a dodatkowo zajmuje przestrzeń, którą można znacznie lepiej wykorzystać. Recykling złomu stanowi skuteczny sposób na zwrot części środków finansowych poniesionych wcześniej na zakup sprzętu. Przyczynia się także do poprawy stanu naszej planety.

Klasyfikacja złomu


Ze względu na liczne postaci oraz formy złomu powstała konieczność jego klasyfikacji. Rodzaje złomu różnią się od siebie rozmiarami i składem. Te informacje przydają się podczas segregacji metalowych odpadów, skupy wyceniają bowiem wartość złomu przede wszystkim na podstawie jego zawartości.

Złom dzielimy ze względu na możliwość ponownego wykorzystania na złom wsadowy i niewsadowy, a ze względu na zawartość materiału na złom stalowy, żeliwny oraz metale nieżelazne. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Złom wsadowy i niewsadowy


Złom wsadowy podlega ponownemu wykorzystaniu, a jego recyklingowanie odbywa się bezpośrednio w piecach hutniczych. Taki złom przyjmuje postać, masę oraz wymiary umożliwiające wykorzystanie go jako materiału wsadowego. Wymaga się również, aby złom wsadowy był wolny od zanieczyszczeń w stopniu określonym odpowiednimi normami.

Aby ponownie przetworzyć złom niewsadowy, konieczne jest jego wcześniejsze przerobienie ręczne lub mechaniczne do postaci i wymiarów umożliwiających umieszczenie go w piecu hutniczym. Przerób obejmuje również pozbycie się zanieczyszczeń metalicznych i niemetalicznych w stopniu określonym normami.

Wyróżnia się dwa rodzaje złomu stalowego niewsadowego:

  • złom ciężki (o grubości min. 6 mm),
  • złom lekki (o grubości max. 4 mm).

Złom stalowy i żeliwny


Złom stalowy obejmuje odpady wykonane ze stali, czyli stopu żelaza z węglem o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,11%. Złomem są odpady postprodukcyjne i poamortyzacyjne, które mogą zostać w części lub całości poddane przerobowi technicznemu, na przykład stalowe blachy, pręty, druty czy też elementy karoserii. Znormalizowane klasy złomu stalowego określają również maksymalny udział pierwiastków stopowych w zawartości materiału.

Złom żeliwny obejmuje odpady wykonane z żeliwa, czyli wysokowęglowego (2,11%-6,67%) stopu żelaza z węglem. Do złomu żeliwnego zaliczamy między innymi odpady w postaci części maszyn, korpusów silników oraz elementów instalacji sanitarnych takich jak grzejniki czy wanny.

Złom żeliwny dzieli się na:

  • żeliwo białe (stosowane w branży handlowej),
  • żeliwo ciemne (stosowane w branży przemysłowej).

Złom metali nieżelaznych


Gdy mowa o rodzajach złomu, warto również wspomnieć o metalach kolorowych, czyli materiałach nieżelaznych takich jak aluminium, cynk, miedź, mosiądz czy ołów. Metale te stanowią najbardziej dochodową klasę złomu, ponieważ zawierają pierwiastki o pożądanych na rynku właściwościach, a jednocześnie dostęp do nich jest ograniczony z powodu wyczerpujących się od lat złóż naturalnych. Częstą praktyką jest wcześniejsze oddzielenie metali kolorowych od reszty złomu w celu uzyskania wyższej ceny sprzedaży na skupie.

Sprawdź, jaki rodzaj złomu oddajesz do skupu


Świadomość tego, jaki rodzaj złomu oddajemy, ma kluczowy wpływ na cenę, jaką jesteśmy w stanie uzyskać na skupie. Jeżeli oddawane odpady zawierają również metale kolorowe, warto upewnić się, że wybrany skup złomu oferuje również skup metali szlachetnych. Segregacja złomu to dobry sposób na uzyskanie wyższej ceny. Cena stali czy żeliwa na skupie może wynosić kilka złotych za kilogram. Dla odmiany cena metalu szlachetnego może wynosić kilkadziesiąt złotych – różnica jest więc znaczna. Dlatego, zanim oddasz złom do skupu, sprawdź jego rodzaj. Może się okazać, że będzie to bardzo opłacalna transakcja. 

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zawartość złomu? Skorzystaj z usług naszego profesjonalnego skupu! Odbieramy złom od klientów na terenie całego kraju. Dysponujemy urządzeniami umożliwiającymi spektrometryczne określanie zawartości poszczególnych metali u klienta. Dobre ceny i szybkie transakcje – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz!

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic: 533 148 032
Administracja:
Aleksandra Szczepańska: 533140304

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem