Odzysk metali szlachetnych. Jak odzyskiwać metale szlachetne z elektroniki?

Takie pojęcia jak górnictwo węglowe, naftowe czy solne są powszechnie znane. Mało kto natomiast zna pojęcie górnictwa miejskiego – a jest i takie, choć to nazwa nieco żartobliwa. Urban mining, bo tak brzmi nazwa oryginalna, oznacza nic innego jak odzyskiwanie metali szlachetnych z elektroniki. Choć może się to wydawać dziwne, bo przecież nawet luksusowe telefony komórkowe czy laptopy nie są produkowane ze złota i platyny (no, może na specjalne zamówienie arabskich szejków).

Jak odzyskać złoto z elektroniki?

Jak wspomnieliśmy, złom elektryczny i elektroniczny stanowi atrakcyjne źródło odzysku metali szlachetnych, w tym złota. Aby pozyskać ze zużytej elektroniki metale szlachetne, wyspecjalizowane firmy zajmujące się recyklingiem stosują różnorodne procesy technologiczne. Ogólnie proces odzyskiwania metali szlachetnych możemy podzielić na 4 główne etapy:
» pozyskanie złomu zawierającego pożądane surowce,
» demontaż sprzętów i sortowanie (wyodrębnienie składników wartościowych, a także potencjalnie niebezpiecznych, które wymagają specjalnego traktowania),
» obróbka wstępna – usuwanie elementów plastikowych, żelaznych i aluminiowych,
» odzysk metali – z wykorzystaniem metod pirometalurgicznych (m.in. przetop, spiekanie, topienie) oraz hydrometalurgicznych.

Są to jednak procesy skomplikowane, których nie należy przeprowadzać w warunkach domowych. Co więcej, w świetle polskiego prawa samodzielny odzysk złota i innych metali szlachetnych z elektroniki jest nielegalny – nie powinniśmy sami demontować tego typu urządzeń.
Jak więc zarobić na odzysku złota z elektroniki? To proste – wystarczy sprzedać zalegające, zużyte sprzęty elektroniczne na skup.

Ile jest srebra i złota w smartfonie

Elektronika nie mogłaby jednak istnieć i funkcjonować bez najdroższych metali szlachetnych. Nic więc dziwnego, że w pewnych okolicznościach zużyte i zepsute telefony komórkowe liczy się nie na sztuki, a na tony, bo jedna tona zawiera ok. 150 g złota, 100 kg miedzi i 3 kg srebra. Odzyskiwanie tych metali z elektrośmieci staje się coraz bardziej popularne.
W sieci można znaleźć sposoby na to, jak odzyskać metale szlachetne z elektroniki. Są nawet recepty na odzyskiwanie złota np. z urządzeń elektronicznych starszej generacji. Gram złota wysokiej próby kosztuje dziś w punktach skupu ok. 150 zł.

Elektronika prawie jednorazowego użytku

Sami producenci elektroniki dbają o to, by ich wyroby nie służyły użytkownikom zbyt długo. Odpowiedni marketing sprawia też, że np. telefon komórkowy, który na dobrą sprawę mógłby jeszcze popracować parę lat, wymieniamy po dwóch latach na nowy. Żywot laptopa jest często jeszcze krótszy, bo przecież do sprzedaży trafiają nowe, szybsze, z pojemniejszymi dyskami itp. W tonie zużytych telefonów komórkowych jest więcej złota niż w tonie rudy miedzi (w której złoto występuje). W Polsce sprzedaje się ich rocznie nawet do 13 milionów sztuk. Nieustannie kupujemy też telewizory i pralki, a w każdym z tych urządzeń są płytki drukowane z lutowanymi obwodami. Nawet karty SIM zawierają złoto, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Bogaci odzyskują najwięcej

Na całym świecie prowadzony jest skup cennych i rzadkich lub coraz rzadszych metali. Skup srebra, platyny i tytanu w postaci najrozmaitszego złomu, także elektronicznego, przynosi niektórym fortuny. Niewiele krajów dysponuje jednak technologiami przemysłowego odzyskiwania cennych surowców z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Przoduje w tym Japonia, spore osiągnięcia mają Stany Zjednoczone. Takie kraje jak Polska, w których również prowadzony jest skup metali szlachetnych, na ogół wysyłają złom na eksport.

Odzysk metali szlachetnych coraz popularniejszy w Polsce

To na szczęście nie potrwa już długo, bo i my mamy się czym pochwalić. W Warszawie działa od pewnego czasu spółka dysponująca własną, unikalną w światowej skali technologią odzyskiwania miedzi, cyny i ołowiu z elektroniki. Połączenie mechaniki i chemii pozwala zrezygnować ze stosowanej na Zachodzie techniki termicznej – szkodliwej dla środowiska naturalnego i bardzo energochłonnej. Firma ta nie zamierza jednak uruchamiać odzysku na dużą skalę, choć będzie go prowadziła. Zarabiać chce na sprzedaży swojej technologii.

Nasza firma skupuje różne metale szlachetne, w tym prowadzi skup srebra. Sprawdź!

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem