Recykling metali - jakie procesy są wykorzystywane?

Recykling, czyli ponowne przetwarzanie różnorodnych surowców to nasza przyszłość. Z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na metale i jednocześnie niebezpiecznie kurczy się ilość materiałów dostępna w złożach. Recykling metali przynosi więc wiele korzyści ekonomicznych, gospodarczych, jak i ekologicznych.

Technologia recyklingu metali szlachetnych

Tradycyjny sposób pozyskiwania metali szlachetnych wiąże się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska oraz zużyciem energii. Do atmosfery uwalniane są niebezpieczne związki chemiczne takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, amoniak czy różnego typu pyły. Recykling metali szlachetnych to zdecydowanie mniej zanieczyszczeń i oszczędność energii. Spośród metali szlachetnych ponownie przetwarza się srebro, złoto i platynowce (platynę, pallad, iryd, rod). Jeżeli posiadamy złom, można go z powodzeniem poddać recyklingowi, oddając go na odpowiedni skup np. na skup srebraskup platyny lub skup palladu.

Technologia recyklingu metali szlachetnych zależy od rodzaju metalu. Srebro można pozyskać ze szlamów, popiołów, złomu jubilerskiego i innych odpadów. W zależności od postaci srebra dobiera się odpowiednią metodę odzysku. Najczęściej srebro się przetapia. Złoto można uzyskać, stosując proces Millera (topienie materiałów wsadowych przy jednoczesnym wdmuchiwaniu gazowego chloru) lub poprzez rozpuszczanie materiału wsadowego w wodzie królewskiej lub w kwasie solnym. Platynowce pozyskuje się na drodze redukcji, ekstrakcji lub procesów elektrolitycznych. 

Technologia recyklingu metali nieżelaznych

Metale nieżelazne, inaczej metale kolorowe, to surowce inne niż żelazo i stopy metali, które go nie zawierają. Do metali nieżelaznych zalicza się m.in.: miedź, aluminium, ołów, cynę, cynk, a także mosiądz czy brąz. Metale kolorowe, tak samo jak metale szlachetne, z powodzeniem można poddać niemal bezstratnemu recyklingowi. Wystarczy metalowe produkty i elementy oddać na skup np. skup cyny.

Technologia recyklingu metali nieżelaznych także uzależniona jest od rodzaju metalu. W przypadku aluminium po wstępnej obróbce, rozdrobnieniu i oczyszczeniu dokonuje się wypalania w specjalnych piecach i topnienia w indukcyjnym piecu tyglowym lub wannowym, a następnie filtracji i odlewania. Zwykłą miedź przetapia się (najczęściej w sztabki), a miedź, która była elementem produktów motoryzacyjnych, poddaje się rafinacji elektrolitycznej.

Dlaczego recykling metali jest ważny?

Recykling metali jest ważny nie tylko z uwagi na wspomniane wyczerpywanie się naturalnych nieodnawialnych złóż metali, ale także ze względu na obecny stan środowiska. Składowiska śmieci są przepełnione. Ponadto wiele osób posiada w swoim domu lub w firmie zalegający złom, który może zawierać elementy trujące i niebezpieczne. Tak samo, jak śmieci na wysypiskach. Recykling metali pozwala więc zredukować ilość złomu i śmieci. Elementy metalowe można w całości i bezstratnie przetworzyć. Proces ten można wielokrotnie powtarzać także bez strat jakości surowców. Co więcej, recykling to także dodatkowa korzyść materialna. Złom metalu, na który jest popyt, można sprzedać za stosunkowo wysoką kwotę.

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem