Węgliki spiekane – czym są i dlaczego warto oddawać je do recyklingu?

Węglik spiekany to surowiec, który ze względu na swoje imponujące właściwości fizykochemiczne jest na dużą skalę wykorzystywany w przedmiotach codziennego użytku. Stosuje się go głównie w procesie produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem, jednakże można go także znaleźć w wiertłach stomatologicznych. Najkorzystniejszym sposobem pozyskiwania węglików spiekanych jest recykling urządzeń i przedmiotów, które zawierają ten cenny materiał. Sprawdź, jakie właściwości mają węgliki spiekane i gdzie dokładnie ich szukać.

Węglik spiekany - co to jest i jak go rozpoznać?

Węglik spiekany, zwany spiekiem lub widią, to materiał narzędziowy, który w głównej mierze wykorzystuje się do produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem oraz do akcesoriów narzędziowych. Proces powstawania węglików nie należy do najprostszych. Produkowany jest on metodami metalurgii proszkowej z węglików różnych metali. W tym celu najczęściej wykorzystuje się wolfram, tytan, chrom, cyrkon, tantal lub niob. Jak to wygląda w praktyce?

W pierwszej kolejności tworzy się drobny proszek, który w następnym kroku prasowany jest pod wpływem wysokiej temperatury (1500-1800°C) oraz wysokiego ciśnienia. Finalny produkt objętościowo zawiera 65-95% węglików metali, resztę stanowi łącznik. Spoiwem zwykle jest kobalt, dzięki któremu otrzymuje się półfabrykaty wysokiej jakości. W wersji ekonomicznej dopuszcza się użycie tańszych odpowiedników takich jak nikiel lub żelazo.

To, co pozwala rozpoznać węglik spiekany i wyróżnia go od innych materiałów, które służą do wytwarzania tych samych lub zbliżonych komponentów, to duża gęstość, która przekłada się na zwiększony ciężar.

Węgliki spiekane - jakie są ich właściwości?

To właśnie ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne węgliki spiekane są tak popularne i powszechnie wykorzystywane. Węgliki spiekane wykazują niebywałą twardość, wytrzymałość, odporność na ścieranie, ściskanie, zginanie czy działanie wysokich temperatur (zachowuje właściwości skrawne nawet do 1000°C). Odpowiedni proces wytwarzania pozwala zaliczyć węglik spiekany do grupy materiałów super twardych.

W czym znajduje się węglik spiekany?

Węgliki spiekane wykorzystuje się do pokrywania wierzchniej warstwy narzędzi do obróbki skrawaniem i akcesoriów narzędziowych. Można je znaleźć przede wszystkim w:

  • nożach tokarskich,
  • wiertłach,
  • frezach,
  • głowicach wiertniczych,
  • kłach tokarskich,
  • oczkach przeciągarek,
  • ciągadłach.

Węgliki spiekane - dlaczego warto je przetwarzać?

Recykling węglików spiekanych niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Faktem jest, że narzędzia wykonane z węglików stosunkowo szybko ulegają wyeksploatowaniu. Dzieje się tak ze względu na intensywną pracę w wymagających warunkach. Z drugiej strony ciągle rozwijający się przemysł nie może sobie pozwolić na braki w sprzęcie. Zarówno produkcja, jak i zakup wierteł, frezów czy noży tokarskich przez zakłady wytwórcze to ogromne koszty.

Zużyty sprzęt zalega i zajmuje miejsce. Wywóz na wysypisko to kolejne dodatkowe koszty i przyczynianie się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Rozwiązaniem wszystkich tego typu problemów jest skup węglika spiekanego, a następnie recykling narzędzi, w których ten cenny surowiec się znajduje.

Rozwój przemysłu sprawia, że naturalne złoża surowców szybko się kurczą. Konieczne jest poszukiwanie dodatkowych źródeł, dlatego odzysk części produktów z odpadów zyskuje na popularności. Warto wiedzieć, że wydobywanie metali rzadkich z naturalnych źródeł wiąże się ze wzrostem zanieczyszczeń, które dostają się do powietrza, wód i gleby. Recykling jest więc odpowiedzią na zalegające śmieci na wysypiskach i wysoki poziom zanieczyszczeń. Oddając złom na skup, można więc nie tylko przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego, ale także odzyskać część kosztów z zakupu zużytych narzędzi i sprzętów.

Sprawdź naszą ofertę, pozbądź się zalegającego złomu i zyskaj dodatkowe środki finansowe.

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

tel: 534 719 655

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem