Zastosowanie palladu. Gdzie znajdziesz ten pierwiastek?

Pallad został odkryty w Brazylii na początku XVII w. przez górników. W tamtym czasie nowo odkryty kruszec nazwano „bezwartościowym złotem”. W rzeczywistości był to stop złota i palladu. Czysty pallad po raz pierwszy wyizolował z surowej platyny angielski chemik i fizyk William Hyde Wollaston w 1803 roku. Dawniej pallad kojarzono głównie z przemysłem chemicznym oraz z katalizatorami w samochodach. Jakie właściwości ma pallad i gdzie aktualnie znajduje zastosowanie?

Właściwości palladu

Pallad to metal szlachetny zaliczany do platynowców. Do złudzenia przypomina platynę. Ma srebrnoszary, połyskliwy kolor, jest ciągliwy i kowalny (nadaje się do obróbki plastycznej poprzez kucie). Spośród wszystkich platynowców wyróżnia się najwyższą miękkością, najniższą gęstością, a także najniższą temperaturą topnienia (1554,8°C). Zaczyna wrzeć, gdy osiągnie temperaturę 2963°C. Dodatkowo nie zmienia barwy w kontakcie z powietrzem i charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję.

Wśród pokrewnych metali wyróżnia się największą reaktywnością, łatwo ulega działaniu kwasów, które są podgrzane do wysokiej temperatury. Dzięki temu pallad rozpuszcza się w kwasie azotowym, dając azotan palladu, a w połączeniu ze skoncentrowanym kwasem siarkowym można otrzymać siarczan palladu. Ponadto w obecności chloru lub tlenu rozpuszcza się w kwasie solnym. Dodatkowo przy podgrzewaniu łączy się z niemetalicznymi pierwiastkami takimi jak: fosfor, arsen, siarka, krzem, selen. Ze względu na swoje właściwości pallad ma szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.

Na powierzchni palladu dochodzi do reakcji z udziałem tlenu i wodoru, co jest jego cechą charakterystyczną. Pallad jako katalizator w sprzyjających warunkach jest w stanie zaabsorbować ilość wodoru równą prawie 900-krotności swojej objętości. Efektem czego jest zmiana właściwości na bardziej twardy, mocniejszy i mniej ciągliwy metal.

Zastosowanie palladu


Ze względu na swoje właściwości pallad jest głównie kojarzony z przemysłem motoryzacyjnym i katalizatorami samochodowymi. Nic dziwnego, ponieważ zdecydowana większość globalnej produkcji jest właśnie wykorzystywana do wytwarzania katalizatorów. Reaktory katalityczne to część układu wydechowego wszystkich produkowanych aktualnie samochodów benzynowych i hybrydowych. Katalizatory zmieniają toksyczne gazy (tlenek węgla, dwutlenek azotu) w mniej szkodliwe związki (azot, para wodna, dwutlenek węgla), dzięki czemu ograniczona jest emisja szkodliwych oparów. Pallad w porównaniu z platyną jest skuteczniejszy.

To jednak nie jedyne zastosowanie tego pierwiastka. Pallad znalazł także zastosowanie w elektronice do wytwarzania wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych niezbędnych do produkcji laptopów czy telefonów komórkowych. Ponadto jest stosowany w komponentach obwodów drukowanych w elektronice. Ten cenny metal szlachetny używany jest również w stomatologii do produkcji stopów czy w jubilerstwie do wytwarzania tzw. białego złota. Profesjonalny odzysk metali szlachetnych z elektroniki, która zawiera pallad jest nie tylko bardzo korzystny dla środowiska naturalnego. Pozwala również zarobić niemałą sumę pieniędzy, ponieważ jego cena przewyższyła aktualnie cenę złota.

Pozyskiwanie palladu


Złoża palladu są rzadsze niż złoża platyny, srebra czy złota, jednak spośród wszystkich platynowców występuje najczęściej w skorupie ziemskiej. Złoża palladu znajdują się na terenie Rosji, RPA, USA, Kanady, Brazylii czy Kolumbii. Rzadko występuje w postaci rodzimej, czyli tworząc złoża o jednolitej budowie. Ponadto może występować w złożach złota, niklu, miedzi i srebra. Głównym sposobem pozyskiwania palladu jest rafinacja niklu, miedzi oraz cynku.

Masz sprzęt, który zawiera pallad? Poddaj go recyklingowi!


Wydobycie palladu, jak większości innych metali jest bardzo trudne, kosztowne i często niebezpieczne dla naszej platyny. Z drugiej strony popyt na ten cenny pierwiastek rośnie z każdym rokiem. Głównie ze względu na ciągle rozwijającą się branżę motoryzacyjną. Z tego powodu coraz częściej mówi się o recyklingu i ponownym przetwarzaniu elementów, w których znajduje się pallad. Niesie to za sobą szereg korzyści finansowych, ale także ekologicznych. Oddając pallad na skup palladu, można nie tylko znaleźć sposób na dodatkowe źródło pieniędzy, ale także przyczynić się do zmniejszenia się ilości zalegających śmieci. Jeżeli masz złom, w którym można znaleźć pallad, zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, ile możesz zyskać!

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic: 533 148 032
Administracja:
Aleksandra Szczepańska: 533140304

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem