Jak wygląda odzysk srebra?

Co dowiesz się z dzisiejszego artykułu?

Spis treści

odzysk srebra

Srebro jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali szlachetnych na świecie i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Co ważne, srebro może być również poddane recyklingowi. Obecnie coraz bardziej opłacalny jest skup srebra i złota, gdzie można sprzedać m.in. posrebrzane sztućce, narzędzia oraz różnego rodzaju odpady zawierające srebro.

Odzysk srebra — jak wygląda ten proces?

Przetwarzanie srebra może przebiegać na wiele sposobów. Wybór metody zależy od rodzaju przedmiotów, które docelowo mają zostać poddane recyklingowi. Na przykład w przypadku materiałów fotograficznych stosowany proces zaczyna się od spalania. Przeprowadza się go w przeznaczonych do tego piecach obrotowych. Uzyskany w ten sposób popiół zawiera bardzo duże ilości srebra i to właśnie on wykorzystywany jest we właściwym procesie odzyskiwania srebra. Innym, popularną praktyką jest ługowanie, czyli metoda elektrolityczna.

Z otrzymanego w tym procesie roztworu wytrącane są następnie siarczki lub chlorki srebra. Jeśli więc masz w swoim posiadaniu wykorzystane już filmy fotograficzne lub papier fotograficzny, których nie możesz ponownie użyć, warto oddać je do skupu srebra. Tam, mimo braku wartości użytkowej, zostaną one chętnie zakupione, a następnie przetopione.

Co warto wiedzieć o przetapianiu srebra?

Odzysk srebra ze skupionych materiałów polega na przetapianiu ich w specjalnych piecach. Te zasilane są na wiele różnych sposobów — energią elektryczną, koksem, gazem czy olejem opałowym, które występują w jednym z czterech typów: elektrycznym, płomiennym, szybowym lub osadzonym w konwertorach.

Zakłady zajmujące się profesjonalnym przetapianiem metali oraz wyspecjalizowane skupy srebra często używają miedzi lub ołowiu jako kolektorów srebra. By pozbyć się zanieczyszczeń niemetalicznych, dodaje się do mieszanki również specjalne topniki. Ich zadaniem jest wiązanie zanieczyszczeń w trudnotopliwe tlenki i inne związki, które pływają po powierzchni, przez co można je w łatwy sposób oddzielić od stopu.

Przetwarzanie odpadów

Większość metali szlachetnych w tym srebro ulegają skolektorowaniu w topniejącym ołowiu lub miedzi. Uzyskane stopy miedzi i ołowiu są następnie poddawane procesowi utleniania w piecach kupelacyjnych, które wykorzystują właściwości chemiczne metali szlachetnych nieulegających utlenieniu. W wyniku tego procesu powstaje także zgranulowany żużel, który może być użyty na różne sposoby w wielu gałęziach przemysłu.

Należy pamiętać, że próby wykonywania tych czynności w warunkach domowych mogą być bardzo niebezpieczne. Zagrażają one nie tylko osobom podejmującym takie działania, ale również ich otoczeniu oraz środowisku. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów zawierających metale szlachetne do profesjonalnego skupu. Na złomach metalu fachowcy zajmą się odpowiednim przetworzeniem surowców. W pierwszej kolejności sprawdzą metal szlachetny pod kątem jego składu (ile srebra jest w dostarczonym materiale) i czystości. Następnie ocenią jego wartość rynkową i zdecydują o dalszym przetwarzaniu lub recyklingu. Odzysk metali szlachetnych polega na ich ponownym przetworzeniu w celu uzyskania czystych surowców, które mogą być użyte w nowych produktach.

Gdzie oddać srebro do odzysku?

Srebro można oddać do odzysku w różnych miejscach, w zależności od jego formy i ilości. Wiele punktów skupu złomu i metali szlachetnych przyjmuje srebro w różnych postaciach, takich jak biżuteria, sztućce, narzędzia czy odpady przemysłowe. Specjalistyczne firmy zajmujące się recyklingiem metali oferują usługi odbioru srebra i jego przetwarzania. Dzięki temu możliwe jest efektywne odzyskiwanie wartościowych surowców poprzez ich przetwarzanie.

Współpraca!

Masz zalegające odpady w firmie? Wypełnij formularz kontaktowy bądź zadzwoń.

Posiadasz zalegający złom i nie wiesz co z nim zrobić?

Zobacz również inne materiały

Bądź z nami blisko na naszych social mediach. Followuj nas

Formularz

Porozmawiajmy o współpracy

W obecnych czasach ogromną rolę odgrywa recykling metali, dlatego pomożemy Tobie i Twojej firmie w zagospodarowaniu odpadów powstałych przy produkcji, oferujemy pełne doradztwo oraz wsparcie w tym zakresie, dzielimy się swoim know-how. 

Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:00-16:00

Telefon kontaktowy do osób decyzyjnych:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Katowicach, KRS 0000966521, NIP 6342762727, REGON 241727801. Spółka przetwarza dane w celu podjęcia kontaktu, zgodnie ze wskazanym przez użytkownika celem rozmowy. W przypadku odznaczenia pól formularza dotyczących wykorzystania danych w celach marketingowych Spółka przetwarzać będzie podane dane także w tych celach. Więcej informacji na temat przetwarzania danych można znaleźć w Polityce Prywatności