Rafinacja metali szlachetnych to proces, który nie tylko przyczynia się do efektywnego wykorzystania surowców, ale także wspiera zrównoważony rozwój poprzez recykling i minimalizację odpadów. Dzięki nowoczesnym technikom rafinacji możliwe jest odzyskiwanie metali o wysokiej czystości, co zwiększa ich wartość i użyteczność w różnych dziedzinach przemysłu.
Sprawdź na czym polega proces rafinacji metali szlachetnych.
Oczyszczanie materiałów wtórnych to nic innego jak rafinacja. Proces przeprowadza się w celu odseparowania metali szlachetnych ze złomu. Wśród najczęściej wybieranych technik, jakie się stosuje należy wymienić metody: ogniowe, grawitacyjne, elektrolityczne. Rafinacja powinna odbywać w warunkach laboratoryjnych, aby zminimalizować straty powstałe na skutek niedokładnego wyodrębnienia metali szlachetnych.
W celu oczyszczenia odpadów wtórnych należy zaopatrzyć się w niezbędne urządzenia. Do podstawowych zaliczają się:
gęstościomierz umożliwiający analizę składu stopu pod kątem zawartości czystych surowców,
piec kupelacyjny do ogrzewania stopów,
piece do topienia metali oraz stopów nieżelaznych (w tym cylindryczne piece obrotowe),
kalcynatory pośredniego ogrzewania.
Rafinacja metali szlachetnych nie jest prostym procesem. Aby uzyskać czysty surowiec w pierwszej kolejności analizuje się materiał jaki trafił na skup.
Rafinacja srebra może odbywać się na kilka sposobów (szczegóły ustala się po oddaniu odpadów na skup srebra). Do popularnych zaliczają się metody „na mokro”. W takim wypadku stop metali rozpuszcza się w stężonym kwasie siarkowym (H2SO4), a następnie czysty surowiec wytrąca się za pomocą żelaza. Trzeba jednak bardzo uważać na reakcje zachodzące z miedzią, która często znajduje się w odpadach wtórnych.
Żeby wyeliminować ryzyko zanieczyszczenia surowca pierwiastkiem Cu, do roztworu dolewa się wodę, uzyskując w ten sposób osad siarczanu srebra. Następnie z wytworzonej w ten sposób papki wydziela się czysty metal. Tak otrzymany materiał oczyszcza się wodą z kwasem solnym oraz topi w specjalnym grafitowym tyglu.
Rafinacja platyny jest dużo bardziej skomplikowanym procesem, głównie ze względu na obecność innych platynowców w stopie. Proces rafinacji platyny rozpoczyna się od cięcia złomu platynowego na mniejsze kawałki, które następnie rozpuszcza się w wodzie królewskiej (mieszance kwasu azotowego i solnego) w wysokiej temperaturze.
Po stopieniu, uzyskany stop traktuje się gorącym kwasem azotowym, który rozpuszcza metale takie jak ołów, żelazo, pallad, rod i miedź, pozostawiając platynę. Następnie pozostałą platynę rozpuszcza się ponownie w wodzie królewskiej, a następnie ogrzewa, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia. W efekcie iryd, który nie rozpuszcza się w wodzie królewskiej, pozostaje w postaci nierozpuszczonej.
Otrzymany roztwór platyny zagęszcza się poprzez odparowanie cieczy. Następnie za pomocą roztworu salmiaku wytrąca się czysty metal. Chcąc uzyskać niemal czystą platynę gotową do dalszego przetwarzania należy powtórzyć ten proces.
Rafinacja przyczynia się do efektywnego wykorzystania surowców i minimalizowania odpadów, wspierając tym samym zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska. Proces rafinacji niejako wspiera również produkcję wyrobów o wyższej jakości. Natomiast sam odzysk metali szlachetnych z recyklingu zmniejsza potrzebę wydobycia nowych surowców.
Masz zalegające odpady w firmie? Wypełnij formularz kontaktowy bądź zadzwoń.
Formularz
W obecnych czasach ogromną rolę odgrywa recykling metali, dlatego pomożemy Tobie i Twojej firmie w zagospodarowaniu odpadów powstałych przy produkcji, oferujemy pełne doradztwo oraz wsparcie w tym zakresie, dzielimy się swoim know-how.
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:00-16:00
Telefon kontaktowy do osób decyzyjnych:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548
Copyright © Stellmet 2024