Skup cyny

Oferujemy profesjonalny skup złomu cyny bez względu na jej postać. Interesuje nas zarówno cyna w czystej postaci, jak i jej stopy z innymi metalami. Nawet cynę pokrywającą stal można odzyskiwać w tzw. procesie odcynowania. Oba odzyskane w ten sposób surowce można wykorzystywać do ponownej produkcji opakowań. Zapraszamy do kontaktu – skup cyny prowadzimy w całej Polsce i możemy odebrać złom własnym transportem.

Cyna – metal deficytowy

Nazwę „cyna” zawdzięczamy prawdopodobnie staroniemieckiemu określeniu zein, oznaczającemu przed wiekami sztabę lub sztabkę. W takiej właśnie formie cyna była niegdyś odlewana. Jej historia jest bardzo długa, niewiele krótsza od historii miedzi. Cynę wydobywano i wytapiano już między rokiem 5200 a 5000 przed naszą erą na obszarze obecnej Turcji i Iranu.

Wydobycie było przez tysiące lat tak intensywne, że jeśli w nieodległym czasie na Ziemi wyczerpią się złoża jakiegoś surowca, to będzie nim właśnie cyna. Eksperci szacują, że może się to stać już w 2026 roku. Obecnie najwięcej cyny wydobywa się w Chinach, Indonezji, Birmie, Brazylii, Boliwii, Malezji i Australii. Złoża indonezyjskie są już bliskie wyczerpania, a rząd Indonezji ogłosił zakaz eksportu i wywozu cyny za granicę. Owszem, można ją zastępować innymi metalami, ale wciąż jest ona na tyle cenna, że złom cyny skupują wszystkie liczące się firmy recyklingowe, w tym i nasza.

Złom cyny – skąd może być pozyskiwany?

Prowadzimy skup złomu cyny w rozmaitych postaciach, także lutowniczej. Mogą to być kawałki, stopy łożyskowe, gąski, anody, laski i sztabki. Przyjmujemy luty, a także naczynia cynowe. Można kontaktować się z nami w celu ustalenia warunków sprzedaż złomu cyny, a także innych metali.

Skup cyny – cennik

Cena złomu cyny w firmach, które go skupują, zależy przede wszystkim od stopnia zawartości tego metalu w oferowanym materiale. Może być niska, np. 30% – wtedy za kilogram można dostać ok. 15 złotych. Dwukrotnie większa zawartość cyny daje już ok. 20-30 zł za kilo. Od 30 do 65 zł za kilogram można dostać, jeśli złom zawiera od 90 do 100% cyny. Wyjątkiem są stopy cyny ze srebrem – tu liczy się zawartość obydwu metali.

Zapraszamy serdecznie wszystkich posiadających złom cynyskupujemy ten metal w każdych ilościach. Oferujemy pomiar zawartości, wycenę i odbiór u Klienta. Interesują nas również inne metale szlachetne i rzadkie, w tym srebro, platyna, pallad, wolfram i tytan, a ponadto węgliki spiekane i stal szybkotnąca.

Cyna – właściwości i zastosowanie

Niska temperatura topnienia (231°C), odporność na korozję i doskonałe przewodzenie prądu sprawiają, że cyna jest najpowszechniej stosowanym materiałem do lutowania. To dzięki niej powstają płytki drukowane, na których umieszcza się podzespoły elektroniczne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal w każdym polskim domu była lutownica, a w jej pobliżu przechowywano cynę do lutowania. To właśnie zastosowanie powoduje jej największe zużycie. Tona cyny potrafi dziś kosztować na londyńskiej giełdzie surowcowej nawet 24 tysiące dolarów. Trudno uwierzyć, że jeszcze sto lat temu cyna była tak tania, że można z niej było opłacalnie produkować nawet żołnierzyki dla dzieci.

Właściwości antykorozyjne powodują z kolei, że cyna jest materiałem służącym do tworzenia powłok ochronnych na blachach. Tak powstają puszki z żywnością, a także konwie do mleka.

Około pięciu procent światowego zużycia cyny przypada na brąz, czyli stop cyny z miedzią. Dentyści wykonują z cyny tani amalgamat do wypełnień, a organmistrzowie stosują cynę do konstrukcji piszczałek znajdujących się w organach. Przez dziesiątki lat cyna wykorzystywana była też w drukarniach do odlewania czcionek.

Cyna a klęska Napoleona

Historycy przypuszczają, że pewna właściwość cyny przyczyniła się do klęski Napoleona podczas jego kampanii wschodniej. Uszyte we Francji mundury i płaszcze żołnierzy posiadały cynowe guziki i tam sprawdzało się to doskonale. Cyna ma jednak to do siebie, że w niskich temperaturach (a właściwie już poniżej 13°C) rozpada się na proszek. Jest to tzw. korozja cynowa albo trąd cynowy. Rosyjskie mrozy wywoływały więc skutek nietrudny dziś do przewidzenia.

Na początku XX wieku zauważono, że zaczynają się rozpadać niektóre cynowe trumny w podziemiach Wawelu. Dopiero wprowadzone tam ogrzewanie uratowało sytuację. Proces ten można zahamować poprzez dodawanie do cyny ołowiu, ale ten jest, jak wiadomo, szkodliwy, a wręcz niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.e.

Skup cyny – cena złomu

Cyna to metal o wielu zastosowaniach. Dzięki niskiej temperaturze topnienia niegdyś odlewano z niej narzędzia codziennego użytku. Jeżeli chcesz pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, trafiłeś na doskonały skup cyny. Gwarantujemy najlepsze ceny i warunki transakcji.

Jaka jest cena cyny? Skup zależny jest od zawartości metalu w materiale. Im więcej, tym lepiej, np. gdy mamy do czynienia z poziomem 30% cyny, możesz otrzymać 15 zł za 1 kg. Jeśli cyny jest 60%, wartość przedmiotu wzrasta dwukrotnie!

Zależy Ci na zadowoleniu z transakcji? Wybierz nasz skup. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i sprawdź, co ma do zaoferowania nasz skup złomu. Cena cyny z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

Aleksandra Zagórska
Specjalista ds. HR

tel: +48 534 719 655

Kamila Kabzińska
Manager Zarządzający

tel: +48 530 335 579
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Natalia Teda
Specjalista ds. administracyjnych

tel: +48 533 140 304
natalia.teda@stellmet.pl

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Magdalena Oleszko
Specjalista ds. administracyjnych

tel: +48 533 148 032
magdalena.oleszko@stellmet.pl

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem