Skup palladu

Nazwa pallad pochodzi od Pallas Ateny – greckiej bogini, którą określano jako nieustępliwą i niezłomną. Pallas znaczy „panna, dziewica”. Atena stała się za patronką Aten, uznawano ją za boginię miast i wojny, a także opiekunkę sztuki i mądrości. Pallad nie jest jednak metalem „niezłomnym”. Topi się w stosunkowo niskiej jak na platynowce temperaturze 1555°C. Potrafi jednak zyskać twardość większą od platyny. Odkrywcą palladu był brytyjski lekarz, fizyk i chemik William Hyde Wolaston (1766 – 1828). W 1803 roku opracował on procedurę obróbki rud zawierających platynę, a przy okazji wyodrębnił nieznane do tej pory pierwiastki: rod i pallad.

Pallad

Pallad to dziś jeden z czterech najdroższych metali na świecie. Od pewnego czasu jego cena przekraczał cenę platyny – wystarcza do tego gwałtowny spadek podaży.

Fachowcy twierdzą, że wydobyto już większość złóż palladu znajdujących się w ziemi. Wydobycie trwa jednak nadal, a jego liderem jest Rosja. Niewiele mniej wydobywa Republika Południowej Afryki, za nią w klasyfikacji plasują się Kanada i USA. Rosja ma jednak dodatkowy atut w ręku: w latach 80. ubiegłego wieku, a więc jeszcze w czasach ZSRR, zgromadzono potężne zapasy palladu, które do dziś sprzedawane są na światowych rynkach. Nikt nie wie, ile palladu pozostało jeszcze w rosyjskiej rezerwie, ale biorąc pod uwagę finansowe problemy Rosji, sprzedawana jest zapewne spora część zgromadzonego metalu. Tajemnicę mogą też skrywać Chiny, które słyną z posiadania złóż wielu rzadkich i szlachetnych metali. Być może i tam znajdują się nasycone palladem złoża rud, które prędzej czy później trafią na surowcowe giełdy. Tymczasem każde większe wahanie w podaży palladu może wywołać niemałe zamieszanie w światowej gospodarce.

Złom Palladu 

Pallad pozyskiwany jest przede wszystkim z rud niklu i miedzi. Ten metal szlachetny znany jest kolekcjonerom z monet, takich jak American Palladium Eagle, Maple Leaf Palladium (Kanada) czy Palladium Emu (Australia). Nieobcy jest też jubilerom i fanom biżuterii oraz drogich zegarków, a także „białego złota” (bo potrafi złoto odbarwiać). Niestety, biżuteria z palladu, choć bardzo efektowna, potrafi uczulać. Osoby uczulone na inne metale mogą mieć problem z jej noszeniem.

Na co dzień pallad spotkać można przede wszystkim w katalizatorach spalin. Zastępuje w nich platynę. Z palladem można się spotkać u dentysty (bywa używany do tworzenia wypełnień i protez), w nanotechnologii, przekaźnikach, instrumentach medycznych i świecach zapłonowych w silnikach lotniczych. Od niedawna jest też składnikiem (40%) tzw. szkła metalicznego.

Także elektronika i telekomunikacja wykorzystują pallad w postaci specjalnych drutów, prętów i przełączników. Wykonane z palladu druty służą do produkcji komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów, a nawet kontaktów elektrycznych. Złom palladu w postaci drutów jest chętnie widziany jako materiał, który kupimy.

Skup złomu palladu prowadzi do recyklingu tego metalu szlachetnego i umożliwia jego ponowne wykorzystanie. Złom palladu skupujemy zatem głównie w postaci zużytych elementów, choć oczywiście przyjmiemy go także w innych formach. Jeśli dysponują Państwo złomem zawierającym ten pierwiastek, nasz skup złomu palladu jest do Państwa dyspozycji w całej Polsce.

Skup palladu – cena złomu

Pallad uznawany jest za jeden z najcenniejszych metali szlachetnych. Ocenia się, że wydobyto większość złóż, a rezerwy potentatów zaczynają maleć. Zależy Ci na tym, by spieniężyć palladową biżuterię lub złom palladu? Cena, którą możemy Ci zaproponować, usatysfakcjonuję każdego.

Co zrobić, jeśli posiadasz złom palladu? Ceny i warunki oferowane przez naszych specjalistów gwarantują maksymalny poziom zadowolenia. Przekonaj się o tym na własnym przykładzie.

Złom palladu, do 150 zł / g

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem