Skup platyny

Platyna to bardzo wartościowy i cenny surowiec, który ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne znalazł zastosowanie w zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Platyna na dużą skalę jest wykorzystywana m.in.: w motoryzacji, elektronice, stomatologii czy jubilerstwie. Ze względu na duży popyt platyny i kurczące się naturalne złoża, coraz bardziej popularne staje się ponowne przetwarzanie platyny z urządzeń i elementów już wyprodukowanych. Sprawdź, gdzie może występować platyna i ile możesz zyskać, oddając ją na skup!

Platyna to metal szlachetny, który wykorzystywany jest zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, jak i jubilerskim. Historia platyny sięga XVI w. Była ona jednak początkowo niedoceniana, by z czasem stać się jednym z najbardziej wartościowych surowców. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków ze sprzedaży złomu platyny, z przyjemnością pomożemy Ci w realizacji Twojego celu. Oferujemy profesjonalny skup złomu platyny. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i doskonałe warunki transakcji. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaproponować.

Skup platyny – cena złomu

Popyt na platynę rośnie z każdym rokiem. Ma na to wpływ przede wszystkim rozwój najnowszych technologii. Z drugiej strony podaż nie jest na wyrównanym poziomie, dlatego cena za skup platyny regularnie rośnie. Oddając złom na nasz skup platyny, możesz otrzymać do 140 zł za 1 gram czystego surowca. Na ostateczną wartość platyny ma wpływ nie tylko podaż i popyt, ale także wahania giełdowe. Dysponujemy odpowiednim zapleczem sprzętowym, aby móc szybko dokonać analizy poszczególnych partii złomu i tym samym dokonać wyceny. Napisz lub zadzwoń do nas, aby poznać aktualnie obowiązującą cenę platyny na skupie.
Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć nam surowców, skontaktuj się z nami. Możemy odebrać od Ciebie złom naszym transportem. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji. Działamy na terenie całego kraju, zapewniamy obsługę Klienta na najwyższym poziomie, szybką wycenę oraz atrakcyjne ceny i warunki skupu.

Złom platyny, do 140 zł / g

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

Wydobycie platyny – historia

Platyna została przedstawiona po raz pierwszy przez humanistę włoskiego pochodzenia – G.C. Scaliger (XVI w.). Opisał on ją jako metal, którego nie można stopić za pomocą ognia, ani żadnych „hiszpańskich sztuczek”. W stosunku do złota, czy chociażby srebra, platyna jest „młodym” metalem, ponieważ jako datę pierwszego odkrycia przyjęto oficjalnie rok 1735. Odkrywcą tego surowca był Antoni Ulloa w Kolumbii. Sama nazwa platyna pochodzi od słowa plata, czyli srebro. Pogardliwie zdrobniona została na platina, czyli sreberko. Oczywiście była bezwartościowa, gdyż uznawano ją za tani zamiennik srebra. Platynę często wykorzystywano podczas budowy domów, a w latach 1735-1778 była zatapiana komisyjnie w morzu. Celem takich czynności było przeciwdziałanie zafałszowania złota platyną. 

Najbardziej imponujące złoża zostały odkryte w 1819 roku i znajdują się one w górach Uralu. Rosja przez wiele lat posiadała monopol w branży wydobywczej, dostarczając 95% produkcji światowej. W dalszym ciągu dysponuje ona ogromnymi rezerwami platyny. Biorąc jednak pod uwagę rosnący popyt i kończące się złoża, cena surowca stale wzrasta i jeśli nie pojawią się nowe lokalizacje, w ciągu kilkudziesięciu lat przemysł zmuszony będzie bazować na recyklingu.

Złom platyny – w czym może występować?

Platyna jest chętnie wybieranym surowcem w przemyśle chemicznym, włókienniczym, dentystyce, elektronice, motoryzacji i jubilerstwie. Nic dziwnego, że jej cena z każdym sezonem rośnie, a profesjonalne skupy przyjmują złom platyny. Używana jest ona przy syntezie amoniaku jako katalizator lub do wyrobu naczyń laboratoryjnych. Perfekcyjnie sprawdza się przy sporządzaniu dysz termoelementów, elektrod, styków, części niemagnetycznych, końcówek piorunochronów, igieł iniekcyjnych i końcówek przyrządów chirurgicznych. 

Według statystyk najwięcej platyny eksploatowane jest przy produkcji katalizatorów samochodów i biżuterii. W latach 1975-2013 łączny udział wynosił aż 73%. Pozostałe 27% to wcześniej wymieniane: medycyna, przemysł naftowy, chemia i pozostałe sektory rynku.

Skup platyny z termopar

Termopara to inaczej termoogniwo, termoelement lub ogniwo termoelektryczne. Jest to element obwodu elektrycznego składający się z dwóch różnych przewodników. Termopara doskonale sprawdza się jako czujnik temperatury. Nieco rzadziej jest źródłem zasilania o niskim napięciu i wysokim prądzie. 

Do produkcji wysokojakościowych termopar wykorzystywane są metale szlachetne, w tym platyna. Spotkać w nich można również wolfram, molibden i stopy nieszlachetne, np. żelazo, miedź-nikiel, miedź, nikiel-chrom i nikiel-aluminium. Platyna w termoparach występuje najczęściej w połączeniu z platynorodem, czyli stopem platyny i rodu. Platynowe druty można z powodzeniem poddawać recyklingowi. Jeśli więc trzymasz zbędne termopary, zrób miejsce na nowe komponenty. Nasz skup zapewnia doskonałe ceny za złom platyny,

Złom platyny – nie wyrzucaj, sprzedawaj u nas

Chcesz pozbyć się starych urządzeń, maszyn i części? Najprawdopodobniej znajdują się w nich metale szlachetne, które chętnie od Ciebie odkupimy. Oferujemy skup platyny technicznej z katalizatorów, termopar i innych urządzeń posiadających jej stop.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, sprawdź, co nasz skup metali szlachetnych ma do zaoferowania. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie. Zespół naszych specjalistów jest zawsze pod ręką i z przyjemnością odpowie na wiadomości. Skup platyny to nie wszystko, czym się zajmujemy.

Skup platyny - jakie znaczenie ma recykling platyny dla środowiska?

Biorąc pod uwagę fakt, że złoża platyny powoli zaczynają się wyczerpywać, a żeby pozyskać 1 kg tego pierwiastka, należy wydobyć aż 150 ton rudy, recykling metali szlachetnych jest bardzo istotny. Podczas wydobywania platyny wiele innych pierwiastków, które wchodzą w skład rudy, pozostaje niewykorzystanych (np. nikiel, miedź, siarka), a sam proces jest bardzo energochłonny i emituje znaczne ilości gazów. Recykling platyny to szereg korzyści dla środowiska, a przede wszystkim: ograniczenie ilości składowanych odpadów, ochrona zasobów naturalnych, zmniejszenie zużycia energii oraz przyczynienie się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska innymi metalami, które są pozyskiwane podczas pracy w kopalni. Dlatego tak ważne jest, aby złom platyny oddawać do firm wyspecjalizowanych, czyli na tzw. skup.

kontakt

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
Jana III Sobieskiego 11/E6 40-082 Katowice

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic: 533 148 032
Administracja:
Aleksandra Szczepańska: 533140304

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
NIP: 6342762727
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem