Skup platyny

Roczne wydobycie platyny na świecie nie przekracza 200 ton, ale zapotrzebowanie na ten metal jest o ok. 20% większe. Najwięcej platyny wydobywa się w Republice Południowej Afryki – pochodzący stamtąd surowiec to ok. 70% platyny dostępnej na światowych rynkach.

Złom platyny - gdzie może występować

Platyna kojarzy się przede wszystkim z wyrobami jubilerskimi, ale to nie one przesądzają o popycie na ten metal. Najwięcej platyny zużywa się bowiem w przemyśle motoryzacyjnym, a ściślej: w produkcji katalizatorów spalin. W 2014 roku 101 ton platyny zużyto właśnie w katalizatorach. Ponieważ zdecydowana większość nowych samochodów posiada takie urządzenia do oczyszczania spalin, popyt na platynowce w branży motoryzacyjnej jest wciąż ogromny.

Wkłady katalizatorów stanowią gęstą sieć kanalików pokrytych metalami szlachetnymi, posiadającymi właściwości utleniające. Jednym z nich jest właśnie platyna. To tam dochodzi do neutralizacji pewnej części szkodliwych cząstek, które trafiłyby wraz ze spalinami do atmosfery. Ze względu na wysoką cenę platyny trwają prace nad tańszymi alternatywami. Podobno pojawiły się pierwsze odkrycia w tym zakresie, ale na razie samochody jeżdżą jeszcze z kosztownymi katalizatorami wykorzystującymi metale szlachetne. Skup platyny z katalizatorów będzie więc trwał jeszcze przez długie lata.

Skup złomu platyny

We wspomnianym roku 2014 zużyto też 93 tony platyny do wyrobu biżuterii, przy czym absolutną większość platynowej biżuterii sprzedaje się w Japonii i Chinach. Piękna, lśniąca, odporna na matowienie i niezwykle wytrzymała platyna cieszy się mniejszą popularnością w USA i w Europie. Przemysł chemiczny wykorzystuje platynę do produkcji kwasu azotowego, niezbędnego z kolei do produkcji azotowych nawozów sztucznych. Również niektóre silikony produkowane są z wykorzystaniem platyny służącej jako katalizator utwardzania.

Skup platyny z termopar

Kilka ton platyny rocznie zużywa elektronika. Nawet dyski twarde komputerów pokrywane są cienką warstwą tego szlachetnego metalu. Wielkość twardych dysków systematycznie spada, zatem popyt na platynę nie rośnie z ich powodu nawet przy wzroście produkcji.

Innym powszechnym zastosowaniem platyny są termopary, czyli fragmenty obwodów elektrycznych wykonane z dwóch różnych przewodników. Taka konstrukcja znajduje zastosowanie przede wszystkim w czujnikach temperatury. Nagrzewanie powoduje powstawanie napięcia elektrycznego, które potem można mierzyć. Platyna w termoparach występuje najczęściej w połączeniu z platynorodem, czyli stopem platyny i rodu. Platynowe druty można z powodzeniem poddawać recyklingowi, dlatego są mile widziane w naszej firmie, która prowadzi skup złomu platyny.

Złom platyny - nie wyrzucaj, sprzedawaj w u nas

Jeśli więc posiadacie Państwo elementy zawierające platynę lub inne metale szlachetne, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Wystarczy kilka kliknięć w internecie, by zorientować się, jaka jest aktualna cena platyny. Skup tego surowca prowadzimy profesjonalnie, oferując atrakcyjną kwotę za każdy gram. Spektrometria pozwala nam precyzyjnie określać skład chemiczny skupowanego złomu.

Cena tego surowca oferowana dostarczającym zmienia się nieustannie. Wynika to z wahań na światowych giełdach. Możecie więc Państwo śledzić notowania platyny (bez trudu można je znaleźć w internecie) i zdecydować się na odsprzedanie nam jej w momencie, który uznacie za optymalny. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dysponujecie Państwo większą ilością tego cennego metalu. Możemy go odebrać własnym transportem w całym kraju, a pomiary spektrometrem wykonać u Państwa, na miejscu.

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 ŚwiętochłowiceGodziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem