Skup tytanu

Tytan jako pierwiastek został odkryty w 1791 roku przez Brytyjczyka Williama Gregora, natomiast „boską” nazwę nadał mu cztery lata później niemiecki chemik Heinrich Klaproth. W mitologii greckiej tytani byli boskimi olbrzymami, którzy istnieć mieli jeszcze przed bogami olimpijskimi. Dopiero w 1831 roku udało się jednak pozyskać tytan z rudy, a procedurę nadającą się do przemysłowego stosowania odkryto w latach 30. XX wieku.

Uzyskiwanie czystego tytanu jest na tyle trudne i kosztowne, że choć złoża jego rud występują na Ziemi dość obficie, produkcja i zużycie tego pierwiastka to zaledwie 0,5% w stosunku do stali. Nic więc dziwnego, że złom tytanu jest chętnie skupowany.

Bodaj największą zaletą tytanu jest jego wytrzymałość przy niskim ciężarze właściwym. Konstrukcja z tytanu o określonej nośności waży o 57% mniej niż wytrzymująca tyle samo konstrukcja stalowa. W tej sytuacji tytanem interesuje się przede wszystkim przemysł lotniczy: w powietrzu potrzebne są maszyny odporne na działanie potężnych sił, a zarazem lekkie. Stosowanie tytanu do produkcji m.in. belek, poprzecznic i elementów podwozia w samolotach pozwala zmniejszyć ich ciężar o 30-40 procent.

Złom tytanu

Tytan jest stosowany również w lotnictwie wojskowym. Tu liczy się także wysoka temperatura topnienia. Samolot poruszający się z prędkością ponaddźwiękową zmaga się z bardzo wysoką temperaturą poszycia, której nie wytrzymałoby aluminium ani stopy magnezu.

Z tytanem możemy spotykać się również na co dzień, obcując z białym papierem i niektórymi kosmetykami, zwłaszcza kremami. Ich śnieżnobiała barwa to efekt zastosowania bieli tytanowej, czyli tlenku tytanu. W olejkach i kremach do opalania pełni ona funkcję filtracyjną, ponieważ nie przepuszcza promieniowania słonecznego.

Właściwości tytanu to m.in.  odporność na agresywne związki chemiczne i korozję. Pozwala to stosować tytan jako materiał na pojemniki i kotły w niektórych gałęziach przemysłu spożywczego, a także w branży chemicznej. Również w instalacjach odsalających i odsiarczających oraz niektórych oczyszczalniach ścieków tytan jest niezastąpiony. Wszędzie tam, gdzie trzeba mieć pewność, że zbiornik, rury lub pompa nie wejdą w reakcję z daną substancją chemiczną, tytan jest jak najbardziej na miejscu. Dotyczy to m.in. wytwarzania chloru, sodu, magnezu, manganu, kwasu azotowego i siarkowego, kauczuku syntetycznego i żywicy epoksydowej.

Wśród innych zastosowań tytanu wymienić można wały silników okrętowych, rowery wyczynowe wysokiej klasy, noże, kije golfowe, rakiety tenisowe, biżuterię i zegarki, oprawy okularowe i monety.

Zwykły człowiek, o ile go na to stać, może sobie zafundować tytanowy implant u dentysty. Tytan odznacza się wysoką tzw. biokompatybilnością: jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Nie znaczy to jednak, że idealnie: ok 15% musi się pozbywać tytanowych implantów, gdy jama ustna odrzuca metal w ramach reakcji immunologicznej. Na tytanowe implanty, również w kośćcu, nie mogą sobie pozwolić alergicy, astmatycy, cukrzycy, reumatycy i osoby z problemami krążeniowymi lub zaburzeniami przemiany materii.

Chętnie odkupimy od Państwa złom tytanu w dowolnej postaci. Zapraszamy do kontaktu skup tytanu prowadzimy w całej Polsce i możemy odebrać złom własnym transportem.

kontakt

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 ŚwiętochłowiceGodziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem