Niemiecki mineralog Georgius Agricola (1494-1555) odkrył i opisał dawniej występujący w saksońskich rudach cyny nieznany dotąd minerał, który znacznie utrudniał jej pozyskiwanie. Prawdopodobnie, choć nie ma na to dowodów, chodziło o wolframit, określony przez Agricolę słowami lupi spuma, oznaczającymi po łacinie „wilczą pianę”, czyli po niemiecku Wolf(s)-Schaum. Słowo to z czasem przekształciło się w Wolfrahm, by w końcu przyjąć obecną formę wolfram, występującą w identycznym brzmieniu i zapisie w języku polskim. Dopiero jednak w roku 1781 niemiecko-szwedzki chemik i aptekarz Carl Wilhelm Scheele odkrył występujący w minerale o nazwie tungsten pewien tlenek, z którego dwa lata później dwaj hiszpańscy studenci wyodrębnili wolfram metaliczny.
Z wolframu korzystają rozmaite gałęzie przemysłu, jednak jego złoża na ziemi nie są duże. Większość światowego wydobycia wolframu ma miejsce w Chinach i to właśnie Państwo Środka de facto decyduje o tym, ile wynosi jego cena.
Wolfram - dlaczego jest taki cenny i skąd pozyskiwać jego złom?
Między innymi dlatego, że w połączeniu z węglem tworzy węglik wolframu. Związek o najwyższej znanej temperaturze topnienia i niespotykanej twardości, czyniącej go znacznie tańszą alternatywą dla diamentu. Potrzebuje go przemysł zbrojeniowy: pociski pokonujące najgrubsze pancerze zawierają węglik wolframu i są alternatywą dla promieniotwórczych pocisków z rdzeniami uranowymi. Również pancerze i płyty pancerne oraz lufy armatnie produkowano latami z wykorzystaniem wolframu i węglika.
Cena węglika spiekanego jest dość wysoka, lecz bez niego nie byłoby współczesnych narzędzi tnących, łożysk i wielu elementów maszyn. Nawet zwykłe wiertło widiowe, używane do wykonywania otworów w betonie, zawiera węglik spiekany, wytwarzany z użyciem wolframu.
Gęstość wolframu wynosi ok. 19,25 g/cm3, co czyni go jednym z najcięższych metali, porównywalnych ze złotem. Żaden metal nie dorównuje wolframowi pod względem temperatury topnienia i wrzenia. Wolfram świetnie przewodzi prąd i ciepło, a w niskich temperaturach staje się nadprzewodnikiem.
Wolfram stosowany jest także do produkcji wysokogatunkowej stali. Można go spotkać w lampach elektronowych i rentgenowskich, włóknach żarowych i wyrobach jubilerskich. Nie obywają się bez niego reaktory jądrowe, nie brak go w elementach rakiet. Najwięcej wolframu, bo aż jedną czwartą, zużywa przemysł motoryzacyjny.
Na przełomie XIX i XX wieku wynaleziono stal szybkotnącą (high speed steel, HSS) będącą stopem stali, wolframu, molibdenu, manganu, węgla, krzemu i chromu. Jej nazwa wzięła się stąd, że narzędzia z HSS nie topiły się nawet przy dużych prędkościach skrawania.
Skup złomu wolframu - cena
Najpowszechniejszym zastosowaniem są jednak narzędzia do obróbki drewna i metali: węgliki spiekane z zawartością wolframu znajdują się w ostrzach i końcówkach wierteł, noży tokarskich i frezów. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest materiał (choćby w postaci warstwy ochronnej) niezwykle twardy, wytrzymały na ścieranie i zginanie oraz korozję, wolframowe węgliki spiekane są na właściwym miejscu.
Cena Wolframu na skupie zależy od tego, jaka jest jego zawartość w złomie oraz jakiego rodzaju jest to złom. Skup złomu Wolframu płaci od około 11 zł/kg za wióra Wolframu, 40 zł/kg Wolframu W98,5% pod postacią cieńkich drutów i włosów, po około 78 zł/kg za wałki, blachy i pręty.
Jesteśmy jednym z najważniejszych ogniw w łańcuchu recyklingowym, prowadząc skup wolframu i innych metali o niezwykłych właściwościach. Jeśli posiadacie Państwo zużyte narzędzia i ich końcówki, np. tarcze pilarskie, płytki wieloostrzowe, frezy, wiertła, groty etc., prawdopodobnie zawierające wolfram – skup prowadzony przez nas czeka na wiadomość. Z pewnością możecie je nam Państwo sprzedać z korzyścią dla siebie. Przyjedziemy, sprawdzimy spektrometrem dany materiał, zapłacimy i go odbierzemy. Szybko, komfortowo, dogodnie dla Państwa.
Skup wolframu – cena złomu
Wolfram cieszy się ogromną popularnością ze względu na wytrzymałość i szerokie zastosowania w przemyśle. Charakteryzuje się on doskonałą odpornością na korozję, ścieranie i zginanie. Jest on również wyjątkowo twardy. Wykorzystywany jest więc m.in. do produkcji ostrzy, końcówek wierteł, noży tokarskich, frezów i wielu innych części, komponentów lub narzędzi.
Prowadzimy profesjonalny skup wolframu i chętnie odbierzemy od Ciebie złom. Cena uzależniona jest m.in. od zawartości metalu. Za wióry można otrzymać ok. 11 zł/kg, natomiast za cienkie druty i włosy ok. 40 zł/kg. Najwyższą wartością cieszą się wałki, blachy i pręty. Za złom wolframu w takiej postaci, cena wynosi ok. 78 zł/kg.
Są to oczywiście wartości przybliżone, które mogą ulec zmianie. Rynek jest wyjątkowo płynny. Jeśli chcesz poznać obecną propozycję, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania i zaproponują najlepsze warunki transakcji.
Złom wolframu. do 85 zł / kg
W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!