Węglik spiekany to surowiec, który ze względu na swoje imponujące właściwości fizykochemiczne jest na dużą skalę wykorzystywany w przedmiotach codziennego użytku. Stosuje się go głównie w procesie produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem, jednakże można go także znaleźć w wiertłach stomatologicznych. Najkorzystniejszym sposobem pozyskiwania węglików spiekanych jest recykling urządzeń i przedmiotów, które zawierają ten cenny materiał. Sprawdź, jakie właściwości mają węgliki spiekane i gdzie dokładnie ich szukać.
Węglik spiekany, zwany spiekiem lub widią, to materiał narzędziowy, który w głównej mierze wykorzystuje się do produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem oraz do akcesoriów narzędziowych. Proces powstawania węglików nie należy do najprostszych. Produkowany jest on metodami metalurgii proszkowej z węglików różnych metali. W tym celu najczęściej wykorzystuje się wolfram, tytan, chrom, cyrkon, tantal lub niob. Jak to wygląda w praktyce?
W pierwszej kolejności tworzy się drobny proszek, który w następnym kroku prasowany jest pod wpływem wysokiej temperatury (1500-1800°C) oraz wysokiego ciśnienia. Finalny produkt objętościowo zawiera 65-95% węglików metali, resztę stanowi łącznik. Spoiwem zwykle jest kobalt, dzięki któremu otrzymuje się półfabrykaty wysokiej jakości. W wersji ekonomicznej dopuszcza się użycie tańszych odpowiedników takich jak nikiel lub żelazo.
To, co pozwala rozpoznać węglik spiekany i wyróżnia go od innych materiałów, które służą do wytwarzania tych samych lub zbliżonych komponentów, to duża gęstość, która przekłada się na zwiększony ciężar.
To właśnie ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne węgliki spiekane są tak popularne i powszechnie wykorzystywane. Węgliki spiekane wykazują niebywałą twardość, wytrzymałość, odporność na ścieranie, ściskanie, zginanie czy działanie wysokich temperatur (zachowuje właściwości skrawne nawet do 1000°C). Odpowiedni proces wytwarzania pozwala zaliczyć węglik spiekany do grupy materiałów super twardych.
Węgliki spiekane wykorzystuje się do pokrywania wierzchniej warstwy narzędzi do obróbki skrawaniem i akcesoriów narzędziowych. Można je znaleźć przede wszystkim w:
nożach tokarskich,
wiertłach,
frezach,
głowicach wiertniczych,
kłach tokarskich,
oczkach przeciągarek,
ciągadłach.
Recykling węglików spiekanych niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Faktem jest, że narzędzia wykonane z węglików stosunkowo szybko ulegają wyeksploatowaniu. Dzieje się tak ze względu na intensywną pracę w wymagających warunkach. Z drugiej strony ciągle rozwijający się przemysł nie może sobie pozwolić na braki w sprzęcie. Zarówno produkcja, jak i zakup wierteł, frezów czy noży tokarskich przez zakłady wytwórcze to ogromne koszty.
Zużyty sprzęt zalega i zajmuje miejsce. Wywóz na wysypisko to kolejne dodatkowe koszty i przyczynianie się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Rozwiązaniem wszystkich tego typu problemów jest skup węglika spiekanego, a następnie recykling narzędzi, w których ten cenny surowiec się znajduje.
Rozwój przemysłu sprawia, że naturalne złoża surowców szybko się kurczą. Konieczne jest poszukiwanie dodatkowych źródeł, dlatego odzysk części produktów z odpadów zyskuje na popularności. Warto wiedzieć, że wydobywanie metali rzadkich z naturalnych źródeł wiąże się ze wzrostem zanieczyszczeń, które dostają się do powietrza, wód i gleby. Recykling jest więc odpowiedzią na zalegające śmieci na wysypiskach i wysoki poziom zanieczyszczeń. Oddając złom na skup, można więc nie tylko przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego, ale także odzyskać część kosztów z zakupu zużytych narzędzi i sprzętów.
Sprawdź naszą ofertę, pozbądź się zalegającego złomu i zyskaj dodatkowe środki finansowe.
Masz zalegające odpady w firmie? Wypełnij formularz kontaktowy bądź zadzwoń.
Formularz
W obecnych czasach ogromną rolę odgrywa recykling metali, dlatego pomożemy Tobie i Twojej firmie w zagospodarowaniu odpadów powstałych przy produkcji, oferujemy pełne doradztwo oraz wsparcie w tym zakresie, dzielimy się swoim know-how.
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:00-16:00
Telefon kontaktowy do osób decyzyjnych:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548